btn accessibility btn charity תרומות btn registration רישום
לעמותה
btn newsletter ניוזלטר btn report_hazards דיווח על
עץ בצרה

יהודה זיו

לפני מספר שנים, ידידי מולי, שמלווה את העניין שלי באלונים שנים רבות, שלף מספריתו את החוברת  השרון שחיבר יהודה זיו לפני שנים רבות בהיותו קצין במדור ידיעת הארץ של הצבא.

קראתי את החוברת וסיפורו של השרון, הקשר של השם ליערות האלונים התבור, אדמה החמרה נתגלו לי לראשונה. התחלתי להתכתב עם יהודה במייל. יהודה מיד שיתף אותי במאמר מאוחר יותר שהוא פירסם, מה ענין השרון הקרח והישיש העיוור אצל ארץ בנימין. שני מאמרים אלה, מצוטטים כמעט בכל מאמר או סקירה על עצי אלון התבור בשרון. את המייל שלו, alonziv1@smile.net.il, יהודה בחר כצרוף שמו של בנו הצעיר אלון ושם המשפחה,  במהלך שנת 2018, עת הכנתי את הרצאתי על התחדשות יער אלוני התבור בשרון, לכנס האגודה הבינלאומית של האלונאים, הצטרפתי למולי לביקור אצל יהודה. איש יפה טוהר, חד לשון, שנון, חייכן טוב לב, מלא בידע גיאוגרפי והסטורי כרימון. יהודה הלך לעולמי ביוני 2020. 

דוד אסף, עורך השבועון עונג שבת, כתב פוסט לזכרו והרשה לי לשתפו כאן

יְהוּדָה אַתָּה יוֹדוּךָ אַחֶיךָ: פרידה מיהודה זיו

יום שישי, 12 ביוני 2020

יהודה זיו ביום הולדתו התשעים, 2016 (צילום: ברוך גיאן)

בליל יום רביעי, 10 ביוני 2020, הלך לעולמו יהודה זיו, ואתמול, יום חמישי לעת ערב, הוא נקבר בהר המנוחות, בחלקת יקירי ירושלים. בן 94 היה במותו, שבע שנים ומעשים.
מת האיש המיוחד הזה. מת איש ידיעת הארץ ואהבת הארץ, הפלמ"חניק הנצחי, שהגדיר את עצמו 'איש תש"ח שראשו לא שח'. מת האיש שעליו ועל שכמותו כתב חיים גורי 'יפי הבלורית והתואר'. איש יפה, בנעוריו ובשיבתו.
יהודה היה מורה למורים. מורם ורבם הנערץ והאהוב של דורות של מורי דרך בארץ ושל חובבי תולדותיה של ארץ ישראל, טבעה ותרבויותיה. הוא היה גא במעמדו ו'התלקק' (כלשונו) על כל פיסת ידע חדש שצבר. הוא הגיע להרצות בכל מקום שאליו הוזמן והתייחס ברצינות תהומית למאות השאלות שהופנו אליו מכל קצוות הארץ, מבני נוער ומבוגרים. כל שאלה כזו העסיקה אותו, והמאמץ המחקרי שהשקיע על מנת למצוא את התשובות הנכונות – ובאין תשובה ודאית, לא פעם גם בהשערות מפולפלות – גרם לו הנאה בלתי רגילה. בהפצת הידע שצבר ובחינוך לאהבת הארץ (ברגליים ממש), לאהבת התנ"ך ('לראות את התנ"ך' בלשונו) ולאהבת הלשון העברית, ראה ייעוד ושליחות. משחקי מילים ושנינויות לשון (כולל בערבית שהייתה שגורה על פיו) היו חלק בלתי נפרד מהוויתו, שיחתו וכתיבתו. חיבה מיוחדת הגה לשמות מקומות בארץ – שמות יישובים, אתרי נוף או רחובות. הוא היה חבר בוועדות ממשלתיות ועירוניות שעסקו בקביעת שמות, וחקירת גלגוליהם של שמות הייתה עבורו תענוג בלתי רגיל ומקור אין סופי של סיפוק ושמחה.
פועלו, תחנות חייו וחוויותיו – בטבריה שם גדל כילד (הוא נולד במוסקבה בשנת 1926, אך הגיע ארצה כתינוק בן שנתיים); ברעננה, אליה עברה משפחתו בשנת 1935, שכן אביו בן-ציון זלצין נקרא לנהל בה את בית הספר העממי המקומי (בית ספר זה קרוי עד היום על שם האב: בית ספר ממלכתי 'זיו'); בימי מלחמת העצמאות, עת התנדב לפלמ"ח ושירת כמלווה שיירות ('פוּרמאן') וסייר; בכפר ויתקין ובחדרה, שם שימש בראשית שנות החמישים מורה למופת; בשנות שירותו בצבא הקבע כראש מדור מורי"ה (מורשת ידיעת הארץ); ובפרק האחרון בחייו, הפרק הירושלמי, אהבתו החושנית וקנאותו לעיר מגוריו (ברחוב עמק רפאים שבמושבה הגרמנית בירושלים), לאנשיה ולאתריה – כל אלה מתוארים במקוטעין בספריו ובמאות הרשימות והמאמרים שחיבר ופיזר מעל כל במה אפשרית.

מכתב פרידה מחורז שכתב סגן אלוף יהודה זיו לפקודיו עם שחרורו מצה"ל, 1984

יהודה גם אהב לשיר (והוריש את אהבתו זו לילדיו; בתו יפעת חברה בשלישית הזמרות הנהדרת 'האחיות לוּז'). באחד המאבקים האחרונים שהשתתף בהם – מחאת ותיקי הפלמ"ח וחטיבת הראל בשנת 2017 על הניסיון (שנכשל, השבח לאל) לקרוא למתחם החאן בכניסה לשער הגיא על שמו של רחבעם זאבי (גנדי) – שר יהודה בפני הקהל את שירם של מלווי השיירות במלחמת העצמאות 'כשנמות יקברו אותנו בין הרי באב אל ואד'…
הנה הוא בסרטון קצרצר שצולם על ידי אמוץ פלג מחולדה (שנפטר גם הוא לפני כחודש):

הקוראים הוותיקים של בלוג עונג שבת יזכרו תמיד בחיבה את עשרות הרשימות פרי עטו שפורסמו כאן בין השנים 2018-2012 במדור 'על דעת המקום' – שם שהמצאתי עבורו ויהודה התאהב בו מייד. יהודה אהב את פלטפורמת הבלוג האינטרנטי של עונ"ש וגילה מהר את יתרונותיה, הן בתפוצה הנרחבת הן ביכולת לצרף בקלות לרשימותיו מנגינות, איורים וסרטונים. רשימות אלה היו שילוב מרענן של ידענות מופלגת, חשיבה מקורית, הברקות לשוניות, כישרון טבעי של מספר סיפורים, הומור וחן בלתי רגיל. אין פלא שזכו בחיבת הקוראים שביקשו עוד ועוד.
תענוג היה לערוך את רשימותיו בבלוג, להוסיף עליהם ולגרוע מהם, להתפלמס אתו 'עד זוב דם' ולזכות בכל פעם מחדש במחמאה: 'דוד אשף'… זכיתי גם שיקדיש לי רשימה מיוחדת לכבוד יום הולדתי (מזמור לאסף, 26 בפברואר 2014).

img article

מעוניינים שנבוא להדריך אצלכם?

מלאו פרטיכם מטה ונחזור אליכם בהקדם

    img nut
    הצטרפו לעמותה ועזרו לנו לשמור על עצי האלון ולטפח אותם
    דילוג לתוכן